Často se mě ptáte, jak přivést děti k dobrému zvyku jíst denně ječmen a chlorellu. V tomto článku proto pro inspiraci shrnuji zkušenosti různých zelených rodin.

 

Když poprvé nabídneme dětem ječmen a chlorellu, mohou nastat přibližně tři situace:

1) Dítěti zelenáče ihned zachutnají a chce je jíst pořád, případně mu zachutná alespoň jedna z nich.

2) Zelené potraviny dítěti sice nechutnají, ale nechá si celkem snadno vysvětlit, jak moc jsou dobré pro tělo, a když mu je přinesete, tak je sní.

3) S odporem je vyplivne a prohlásí, že to rozhodně NIKDY jíst nebude, popřípadě tu podezřelou zelenou věc pro jistotu odmítne byť jen ochutnat.

Pokud jste ve třetí možnosti rozpoznali reakce svých dětí, pak právě pro vás je tento článek. :)

 

Základem je vlastní pevný postoj.

To potvrzuje i zkušenost mé kamarádky Julie, maminky dvou synů:

„Zelenáče beru jako samozřejmost stejně jako třeba čištění zubů, kde taky nevynecháme, protože se nám zrovna nechce. Páťa je baští od necelých dvou let a Matěj od malička už v bříšku, takže jsou na ně zvyklí. Občas mívali období, kdy nechtěli, v tom případě dostali 10 chlorellek a moc jsem s nimi nediskutovala. Za měsíc jim bude 10 a 7 let a zelenáče si dávkují sami a nevynechají ani jeden den. Z mého pohledu nejvíce záleží na postoji rodičů a to zejména maminky k zelenáčům.“

 

Pokud jsou naše děti velké osobnosti se silnou vůli, pak je naším úkolem stát se ještě většími osobnostmi s ještě pevnější vůlí, abychom našim dětem mohli být následováníhodnými vzory – aby k nám mohli vzhlížet.

Pokud jsme jako rodiče naprosto přesvědčeni o tom, že to, co po dítěti chceme, je pro něj prospěšné, pak otázka nestojí JESTLI to budeme dělat, ale JAK to budeme dělat. A tady se nám otevírá velký prostor pro kreativitu.

 

Většina dětí nesnáší nátlak, ale miluje hru

Každá rodina je jiná a každé dítě je jiné a každému bude vyhovovat něco jiného. Vy znáte své dítě lépe než kdokoliv jiný, takže dokážete přijít na to, jaká strategie bude fungovat nejlépe. Z každého NE se za určitých okolností dá udělat ANO. Jde jen o to, vytvořit ty správné okolnosti. :)

 

Jakýkoliv radostný a hravý způsob, jakým vaše dítě ječmen a chlorellu pozře, je správný.

Pokud je vaše dítě vysvětlovací typ a potřebuje hlavně chápat proč, pak mu můžete vyprávět o tom, jak ječmínek a chlorella v těle pracují, jak dodávají sílu a výzbroj vnitřním rytířům, kteří ho chrání před nemocemi, jak v těle uklízejí a odvádějí z něho odpadky a nakládají je do zelených vagónků-bobků, jak tělu pomáhají, aby správně rostlo... Využijte i své talenty - můžete na toto téma vytvořit krásnou počítačovou video-grafiku, komix, zahrát divadlo, napsat pohádku nebo písničku...

Pokud dítěti vadí hlavně chuť, můžete ječmen i chlorellu smíchat s něčím, co má dítě rádo, schovat do přesnídávky, pomazánky, zmrzliny, smoothie, koktejlu, kaše... Pohlídejte ale teplotu – při teplotě nad 30 °C už se v zelených potravinách ztrácejí některé cenné látky.

Některé děti nesnášejí zelenou barvu a nepozřou nic zeleného. V tom případě pomůže smíchat zelené potraviny s něčím, co má barvu ještě výraznější – červená řepa, kakao, povidla, mák, případně ječmen prostě namíchejte do neprůhledné nádoby s brčkem. I chlorellku můžete rozdrtit a přidat do nápoje.

Někdy děti zelené potraviny nechtějí ani ochutnat. U úplně nejmenších dětí to může být dáno strachem z neznámého, vyplatí se vytrvale nabízet a jít příkladem. Někdy nás děti potřebují nějakou dobu pozorovat a zjistit, jestli tu podivnou novinku přežijeme, pak se také odhodlají to zkusit.

A co funguje v jiných rodinách?

„Moje děti ze začátku chlorellu moc nechtěly, vždycky ji na talíři nechaly. Pak mě jednou napadlo poskládat z té chlorelly na talíři obrázek. To se dětem líbí, takže si vždycky objednají, jaký obrázek chtějí (autíčko, vrtulník, kytičku, sluníčko...), a pak se předhánějí, kdo bude mít dříve snědeno.“

 

„Jedna klientka mi vyprávěla, že naučila děti pít ječmen tak, že ho začala nalévat to těch pěkných vysokých skleniček na nožičce, které jinak mohou používat jenom dospělí.“ Jana

 

„Můj syn miluje chlorellu, ale ječmenu moc nedá. Když chci, aby si dal i ječmen, pomáhá mi hra na připíjení. Rozmíchám ječmen do velkého shakeru a řeknu třeba: „Připíjím na to, aby zítra bylo krásné počasí a mohli jsme jít na hřiště. Na co si připiješ ty?“ Takhle se chvíli střídáme ve vymýšlení báječných přípitků a kluk si pomalu ani nevšimne, že vypil půlku shakeru.“ Hanka

 

„Naše děti milují deskové hry. Když jsme začali se zelenými potravinami, trochu jsme těm oblíbeným přetvořili pravidla. Hrajeme třeba Člověče nezlob se – dej si radši chlorellu, to si po každém hodu kostkou dáme tolik chlorell, o kolik postupujeme políček. Nebo u pexesa – za každou nalezenou dvojici se hráč musí vykoupit 4 chlorellama, aby mohl pokračovat. U karetních her si vždycky bereme chlorellu, když si musíme líznout novou kartu. Děti to ohromně baví a sami vymýšlejí další zelená herní pravidla.“

 

„Kamarádův syn miluje Shreka. V jednom díle Shrek pije stejný zelený nápoj, jako je náš ječmen. Stačilo, když mu řekl, že je to stejný nápoj a že po něm bude mít sílu jako Shrek. Chlorellu ho baví cucat, protože pak může postrašit holky, když na ně vyplázne zelený jazyk.“ Aleš

 

„Najprv to dcérke nechutilo, čo je normálne asi u každého. Ale u nás funguej rozmiešať jačmeň v ryžovom/mandľovom/kokosovom nápoji s pridaním troška kokosového cukru. Teraz už úplne bez problémov. Myslím, že jej to začalo chutiť, pretože mne to tiež vyslovene chutí.“ Katarina

 

„My dáváme rozdrcenou chlorellu pod povidla nebo jinou tmavou marmeládu na chleba.“ 

 

 

„Chlorellu jsem od začátku prezentovala jako "bonbónek". Nejdřív jsem jí to dávala každé ráno jako velkou vzácnost. Sama jsem si samozřejmě taky brala, protože nápodoba dělá hodně. Udělaly jsme si z toho takový rituál. Dneska už to vypadá tak, že když ráno vstane, nejdřív jde na chlorellu.“

 

„Můj syn jí ječmen a chlorellu od 3 let. Chlorella mu nedělala potíže, ječmen nechtěl. Dávala jsem mu ječmen do rýžového kakaa, v tom ho vypil. 6 let trvalo, než si zvykl na chuť. Teď má 17 a pije ječmen, protože má rozum a ví, proč je pro něj dobrý.“

 

 „Nejvíc se nám osvědčilo dávat chlorellky rozdrcené do přesnídávky.  Přijde mi, že Barunka bere, že prostě přesnídávka je tmavě zelená a chuť chlorely je normální.“ Martina

 

„Starší dcera jí zelenáče už sama (má 11 let), začali jsme užívat cca před cca 8/9 lety. Ze začátku měla jen ječmen. Chlorellu moc nechtěla. Po pár měsících už jedla obojí. Prostě jsem se ji vždycky s odstupem času zeptala, nabídla a šla příkladem. Mladší syn (6 let) měl ZP už v bříšku. Ječmen jsem mu začala dávat kolem půl roka po lžičkách. Měl docela dlouhé období kdy ho pak jedl rovnou lžičkou z krabice a nechtěl ho ředit. Když už jsem viděla že je schopný rozkousat chlorellu , tak už jsem ho nechala jíst podle chuti. Občas se posadil k misce a byla půlka pryč. Dneska je to už na nich,  chlorella na noc před spaním je už náš rituál.“ Kateřina

 

„Dcerka má moc ráda, když si večer čteme pohádky. Takže když ji ukládám, vezmu si knížku a jí dám misku chlorelly. Za každou chlorellu, kterou sní, jí přečtu další větu z příběhu. Je hrozně zvědavá, takže vždycky musíme dočíst (a dojíst) až do konce...“

 

„Kamarádům děti ječmen pít nechtěly (tuším 3 a 6 let) i pres všechny kreativní a přátelské nabídky, tak si ho začali rodiče míchat večer jen pro sebe, dětem ho přestali nabízet a řekli, že tohle pití je jen pro velký. Zabralo to. Moje Šárka (10m) má ječmen ráda, ale mnohem radši ho pije, když skleničky stojí na stole i ostatním a pijí ho také.“ Helena

 

Dobré zvyky se nejlépe žijí v dobré partě.

Jedním ze způsobů, jak pěstovat v dětech zelený dobrozvyk je tedy přivést ho do party, kde jíst chlorellu a pít ječmen je stejně normální, jako čistit si zuby, mýt si ruce a říkat „děkuji“ a „prosím“. Pokud k tomu chcete přidat ještě kopec skvělých zážitků, zkuste Greencamp – letní pobytovou akci pro děti, kterou pořádáme s kolegy z naší zelené sítě.

 

 

NIKDY bych dětem nedala zelené potraviny, u kterých nemám maximální možnou osobní kontrolu nad kvalitou a čistotou.

Zelené potraviny, o kterých píšu, nehledejte na internetu ani na pultech zdravé výživy či lékárny. Nekvalitní ječmen a chlorella mohou paradoxně napáchat více škody, než užitku, proto doporučuji výhradně produkty české společnosti s patnáctiletou tradicí v oboru. Vynikají tou nejvyšší kvalitou, čerstvostí a čistotou díky dlouholetým zkušenostem společnosti, která se při jejich distribuci spoléhá na nejrychlejší možný prodejní model – etický síťový marketing. Zelené potraviny vám tak přináší konkrétní osoba z masa a kostí, která s nimi má bohaté osobní zkušenosti a opírá se o zkušenosti svých kolegů v síti nad sebou. V ceně krabiček je pak samozřejmě i osobní servis a podpora „přítele na telefonu“.

(Společnost si ze strategických důvodů nepřeje být prezentována ve veřejném prostoru mimo své oficiální stránky, proto zde neuvádím její jméno. Můžu vám je ale říct při osobním setkání nebo v soukromé zprávě - klidně mi napište! :) )

 

 

E-BOOK JAK POUŽÍVAT ZELENÉ POTRAVINY PŘI LÉČBĚ ATOPICKÉHO EKZÉMU

  • Jak a kdy s užíváním začít a podle čeho zelené potraviny vybírat.
  • Jak zabránit rychlé detoxikaci a zhoršení kožních projevů.
  • Jak zelené potraviny řeší příčiny atopického ekzému.
  • Jak zelené potraviny pracují a jaký užitek atopikům přinášejí.
  • Zevní užití zelených potravin.